کودک آزاری می تونه به شکل آزار روحی و احساسی یا جنسی و جسمی باشه. همه فکر می کنن که کودک آزاری عملی مشخص و فیزیکیه، اما از ابعاد غیرفیزیکی اون غافل هستن. بی توجهی و غفلت از کودک هم یه جور آزاره. درواقع، ابعاد کودک آزاری بسیار وسیع تر از اینه که تصور می شه. در خونوادهایی که مشکل مصرف مواد مخدر یا الکل هست یا والدین با مشکلات روحی مثل عصبانیت زیاد و خشم مهارنشدنی روبه رو هستن، کودکان تحت فشار و آزار زیادی قرار می گیرن. کودک آزاری می تونه نتایج بلندمدت یا کوتاه مدت داشته باشه و بعضی وقتا حتی به مرگ کودک هم منجر می شه. در بعضی موارد کودک حتی متوجه نمی شه که مورد آزار قرار گرفته. با این مقاله همراه باشین تا در این باره بیشتر بدونین.

کودک آزاری؛ از نشونه ها و دلایل تا درمان آموزشی

تعریف کودک آزاری

کودک آزاری بسیار گسترده س و متأسفانه در تموم اقشار با میزان درآمدهای جور واجور، فرهنگای جورواجور و قومیتا رخ می ده. این آزار می تونه به شکل فشار جسمی، روحی، کلامی یا جنسی به کودک وارد شه. یا اینکه به دلیل ندیده گرفتن کودک باشه. هر نوع آزاری ممکنه آسیبای جبران ناپذیری به کودک برسونه یا حتی باعث مرگ کودک شه.

در آزار جسمی عامدانه فشارها و اذیتایی مثل سوزاندن، زدن، شکستن استخوانا و… رخ می ده. در آزار کلامی هم کودک به آزارهای جنسی و جسمی تهدید می شه. خیلی از این آزارهای ممکنه باعث ضربه های روحی به کودک شه.

تحقیقات جور واجور نشون می ده که کودکان زیادی قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی متحمل کودک آزاری می شن. آزار جنسی کودک یعنی کودک عامدانه در خطر مسائل جنسی قرار بگیره، به نحوی که نتونه در مقابل اون اعتراضی کنه یا اصلا درکی از اون شرایط داشته باشه. به این معنی که کودک به وسیله شخص دیگری مجبور به انجام اعمال جنسی شده. این رفتار شامل لمس نامتعارف اعضای جنسی و سینهای کودک، نشون دادن اندامای جنسی به کودک، نوازش، آمیزش جنسی از راههای جور واجور، چشم چرانی، نمایش محتوای مستهجن و عریانی در مقابل کودک می شه.

بی توجهی به کودک هم وقتی اتفاق میفته که نیازای ساده ی زندگی کودک تامین نمی شه، این بی توجهی ممکنه عامدانه باشه یا به دلیل بی توجهی کامل به شرایط سلامتی و رفاه کودک باشه. بی توجهیای فیزیکی مثل نبود تامین غذا، لباس، سرپناه و بقیه نیازهایی مثل این، یکی از نمونه های بی توجهیه. بی توجهی عاطفی دریغ کردن محبت، عشق و علاقه رو شامل می شه. بی توجهی پزشکی هم وقتیه که نیازای پزشکی و مراقبتی از کودک دریغ می شه.

کودک آزاری؛ از نشونه ها و دلایل تا درمان آموزشی

یکی دیگر از شکلای جور واجور کودک آزاری تحت فشار قرار دادن کودک ازنظر مسائل مذهبیه. تندرو گری در تعلیم و اجرای دستورات دینی هم می تونه در مجموعه کودک آزاری قرار بگیره که عبارت ان از فشارهایی غیرمنطقی و غیرمقبول که حتی مذهب هم والدین رو از این کار منع کردن، اما والدین ناآگاه کودک رو قبل از رسیدن به سن تکلیف و کسب آمادگی تعالیم دینی تحت فشار قرار میدن.

نشونه های کودک آزاری

در بعضی از موارد تشخیص کودک آزاری کمی سخت می شه. کودکان در این موقعیتا از بیان و بیان چیزی که واسه شون اتفاق افتاده، ضعیف می مونن، چون فکر می کنن که کسی حرف شون رو باور نمی کنه و تقصیرکار شناخته می شن. جدا از اینکه اینکه، بعضی وقتا آزار از ناحیه افراد آشنا و کسائی رخ می ده که کودک به اونا علاقه منده. از طرف دیگه والدین هم علاقه و جرئت رویارویی با این مشکل رو ندارن و ترجیح میدن مثل این موضوعات رو پیگیری نکنن.

اگه در موردی احساس کردین که کودک آزاری اتفاق افتاده، باید خیلی سریع اقدام کنین و کودک رو پیش کارشناسان و مشاوران باتجربه ای ببرین که می تونن این مشکل رو حل کنن. هر چه درمان سریع تر شروع شه، امکان آسیب بیشتر کودک کاهش پیدا می کنه. پس از قطعی شدن آزار، حتما باید کودک رو ازنظر جنسی و جسمی معاینه کرد. تا ۷۲ ساعت بعد از حادثه امکان معاینه دقیق شرایط هست. یادتون باشه هر چقدر که آزار به کودک بیشتر ادامه پیدا کنه، امکان درمان و بهبودی اون کم تر میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کوچیک کردن شکم در ۲۴ ساعت با از بین بردن نفخ شکم

تغییرات رفتاری و جسمی کودک می تونن نشونه هایی از آزار دیدن باشن. اگه به چیزی در اندام یا رفتار اون مشکوک شدین، خیلی سریع از راه معاینه رسمی این تغییر رو پیگیری کنین. به موارد زیر در مورد کودکان دقت کنین:

 • نشونه های آزار جسمی: هر گونه زخمی که دلیل اون نامشخصه (کبودی، سوختگی، شکستگی، زخم و آسیب در سر یا شکم).
 • نشونه های آزار جنسی: رفتارهایی که نشون از ترس اون دارن (کابوس، افسردگی، ترسای بی مورد و عجیب، میل به گریختن)، خیس کردن رختخواب، دردهای شکمی، عفونت مجاری ادراری، خونریزی و درد در ناحیه تناسلی، بیان رفتارهای جنسی که با سن کودک هم خوانی نداره.
 • نشونه های آزار عاطفی-احساسی: تغییر در سطح اعتمادبه نفس، سردرد و دل دردهایی که پایه واقعی ندارن، ترسای غیرعادی و میل به فرار و گریختن.
 • نشونه های ندیده گرفته شدن احساسی: لاغر ماندن، رشد کافی نداشتن، پرخوری و بیان افسردگی در رفتارها.

دلایل کودک آزاری

ترکیبی از دلایل فردی، منطقی و اجتماعی باعث کودک آزاری می شه. با اینکه کودکان بی گناه هستن، اما بعضی از دلایل کودک آزاری ریشه در ویژگیای فردی و شرایط کودکان داره. مثل:

 • مشکلات و عقب ماندگیای ذهنی یا جسمی کودک که فشار زیادی بر مراقبان اون وارد می کنه؛
 • تنهایی اجتماعی خونوادها؛
 • درک نادرست خونواده از نیازها و رشد کودک؛
 • تجارب تلخ والدین از آزار در مورد خودشون؛
 • فقر و عوامل اجتماعی-اقتصادی مثل بیکاری؛
 • پریشونی و ازهم پاشیدگی خونواده، خشونت رفتاری والدین یا ناپدری-نامادری؛
 • از دست دادن یک پارچگی و اتحاد خانوادگی؛
 • مصرف مواد مخدر در خونواده؛
 • روابط دور و منفی بین اعضای خونواده؛
 • رفتارهای نامناسب والدین و تعاملات منفی؛
 • وجود ناپدری-نامادری در خونواده و یا مادر/بابایی تنها؛
 • مشکلات روحی والدین مثل: افسردگی و…؛
 • خشونتای عمومی و اجتماعی.

درمان کودک آزاری

کودک آزاری؛ از نشونه ها و دلایل تا درمان آموزشی

اگه احساس کردین که کودکی مورد آزار قرار گرفته، خیلی سریع باید با دکتر متخصص کودکان یا مشاوران خبره در این مورد تماس بگیرین. پزشکان و مشاوران باید در صورت مشاهده هر گونه آزار، خیلی سریع وضعیت رو به مراجع قانونی و اجتماعی ذی ربط گزارش کنن. جدا از اینکه اینکه اونا اطلاعات دقیقی نسبت به پیگیری ماجرا در اختیارتون قرار میدن.

کودک آزاری؛ از نشونه ها و دلایل تا درمان آموزشی

این افراد در صورت احتیاج می تونن به عنوان شاهد در دادگاه هم حضور یابند. هر چه پیگیریای لازم در مورد دلیل و روند کودک آزاری سریع تر انجام شه، امکان بهبود کودک بیشتر هستش. بقیه اعضای خونواده هم باید با مشاور صحبت کنن تا روش و روش برخورد با کودک رو بهتر بدونن. درصورتی که مجرم، فردی از اعضای خونواده باشه، این فرد هم باید تحت درمان و مشاوره قرار بگیره.

اگه کودک شما مورد آزار قرار گرفته، ممکنه شما تنها شخصی باشین که بتونین بهش کمک کنین. رد شرایط پیش اومده، همه چیز رو بدتر می کنه، پس گزارش دادن آزار احتمالی کودک رو به تاخیر نیاندازید. اگه اجازه بدین آزار کودک ادامه پیدا کنه، شانس اونو واسه بهبود کامل کمتر می کنین. در هر نوع آزاری که پیش اومده، امنیت کودک بالاترین اولویت رو داره. پس سعی کنین محیطی آروم و امن براش جفت و جور کنین.

در خیلی از موارد، کودکانی که مورد آزار هستش ان یا به اونا بی توجهی شده، بیشتر از اونکه از نظر فیزیکی آسیب ببینن، متحمل فشارهای احساسی زیادی می شن. کودکانی که تجربه کودک آزاری دارن یا خیلی با اونا بدرفتاری شده، شاید منزوی می شن، خشونت طلبی رو در خود رشد میدن یا به خودکشی فکر می کنن. کودکانی که سن بیشتری دارن ممکنه به طرف مصرف مواد مخدر یا الکل کشیده شن، سعی کنن از خونه فرار کنن یا بقیه رو مورد آزار بذارن. هر چقدر کودک کم سن تر باشه و با تجاوزکننده روابط نزدیک تری داشته باشه، این مشکل حادتر هستش. اگه درمان به درستی صورت نگیرد، کودکان در زندگی آینده خود به ویژه در زندگی مشترک یا در مورد مسائل جنسی با مشکلات عدیده ای روبه رو هستن، ممکنه به افسردگی دچار شن یا انجام دهنده خودکشی شن. با دخالت و درمان به موقع، ممکنه از اینجور آثاری جلوگیری شه. 


دسته‌ها: آموزشی