شهر کوش آداسی پس از پیشرفتا و پیشرفتای ایجادشده در اون، کم کم به شهرتی جهانی رسیده و به مقصد خیلی از گردشگران از نقاط جور واجور جهان تبدیل شده. این شهر بندری با نور آفتاب، سواحل دریا، جایای تاریخی و مراکز تفریحیه. کوش آداسی که به دلیل خریدهای مقرون به صرفه و تفریحات پرجنب و جوش خود شناخته می شه، درطول چند ده گذشته به مقصد پرطرفداری واسه گردشگران و تورهای مسافرتی بدل شده و یکی از لنگرگاهای اصلی کشتیای کروز به حساب میاد. این شهر جامعه ای پررونق داره و جای پرطرفداری واسه گذراندن تعطیلات واسه مسافرانیه که از سراسر دنیا بهش سفر می کنن. پس نوشتن مقاله ای درمورد فعالیتا و جایای تفریحی و تاریخی این شهر خالی از لطف نیس.

هرساله کشتیای کروز خیلی از سراسر جهان در شهر بندری کوش آداسی لنگر میندازن تا مسافران بتونن از ویرانهای شهر تاریخی اِفِسس (Ephesus) در نزدیکی اون بازدید کنن. واسه خیلی از این مسافران، این ویرانها، شهر شلوغ کوش آداسی و مناطق دور اون، تنها تصاویری هستن که از کشور ترکیه می بینن.

هتلا همه درطول ساحل و دور شهر پراکنده شدن و سواحل کوش آداسی در فصل اوج مسافرت، پر می شن. ولی کوش آداسی فقط شهری ساحلی نیس و در نزدیکی اون، شکوه جایای باستانی ای مثل شهر تاریخی پرینه (Priene) و زیبایی طبیعت شبه جزیره دیلک هم از جاذبه های گردشگری ای به حساب می رن که حتی گردشگران عاشق آفتاب و ساحل رو هم وسوسه می کنن که از ساحل دریا دل بکنن و واسه یک روز هم که شده به گشت وگذار در شهر بدن.

۱. ویرانهای شهر باستانی اِفِسِس (Ephesus)

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

افسس تنها دلیلیه که کوش آداسی رو به بندر محبوبی واسه کشتیای کروز بدل کرده و وقتی خودتون این شهر تاریخی رو ببینین، خیلی راحت متوجه دلیل اون میشید. ویرانهای شهر باستانی افسس که برابر با استانداردهای ویرانهای مشهور یونانی و رومی در کشورهایی مثل یونان و ایتالیاست، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ترکیه به حساب میاد.

جایای دیدنی بازسازی شده ی شهر اصلی شامل تراس هاوسز (terrace houses)، کتابخونه ی سلسوس (Celsius library)، گراند تئاتر (grand theatre)، معبد هادریان (Hadrian Temple) و خیابون کوراتس (Curates Street) است. باتوجه به جاذبها و جایایی که در کوش آداسی هست، بازدید از این محل بسیار پیشنهاد می شه و بهتره که کتاب راهنمای سفر خوبی بخرین یا با توری سفر کنین که راهنما داره تا کیفیت بازدید خود رو بالا ببرین.

۲. شهر سلجوک: معبد آرتمیس، کلیسای سنت جون و مسجد عیسی بیگ

در خیلی از کتابای راهنمای سفر و سایتا، شهر سلجوک ندیده گرفته شده. ولی گردش در قسمتای محلی این شهر واقعا لذت بخشه؛ مثل آبراهه ی قدیمی که از مرکز میگذره.

گردش در کلیسای سنت جون با استخر غسل غسل سابق اون، کلیسا و آرامگاه منتسب به سنت جون فقط یک ساعت زمان می بره. پس از ۵ دقیقه پیاده روی از اونجا به مسجد عیسی بیگ می رسین. این مسجد معماری فوق العاده ای داره و در دوره حکومت سلجوقی در ترکیه ساخته شده. این مسجد بسیار زیباست و ارزش دیدن داره.

در بیرون شهر، معبد آرتمیس قرار داره که یکی از عجایب هفت گانه دنیای باستانه و در زمین باتلاقی کوچیکی قرار گرفته. ولی متأسفانه با دیدن چیزی که از این معبد باقی مونده، ناامید میشید. تنها چیزی که باقی مونده ستونیه که به طور رقت انگیزی در بین سنگای حکاکی شده ی پراکنده قرار گرفته و تنها کمی از شکوه سابق خود رو نشون می ده.

۳. روستای شیرینچه (Sirince)

در بالای تپه های سرسبز شهر سلجوک، روستای کوچیکی هست که گفته می شه، بردهای آزادشده ی شهر افسس اونو ساخته ان.

بازدید از این داهات، با خونه های قدیمی یونانی، کلیسای متروکه و مناظر و چشم اندازه های شگفت انگیز و زیبایش بسیار لذت بخشه. واسه رسیدن به روستای شیرینچه باید از راه طولانی و پرپیچ وخمی عبور کنین.

وقتی به داهات رسیدید، در خیابونای سنگ فرش شده اش گردش کنین، واسه خوش شانسی، سکه ای در محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی کلیسای سنت مری بندازین و بعد در رستورانی سنتی، ناهار دل چسبی به سبکِ ترکیه ای بخورین.

۴. خونه ی مریم مقدس

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

در تپه های شهر سلجوک، خونه ی سنگی کوچیک و ساده ای قرار داره که محل زیارت کاتولیکا و مسلمانان سراسر جهانه.

باغای آروم و محیط خونه ی مریم مقدس که راهبان و راهبها اونو اداره می کنن، حتی بر افراد غیرمذهبی هم تأثیر زیادی می ذاره.

گفته می شه که مریم مقدس آخرین روزهای عمرش رو اینجا گذراندهه و طبق افسانهای محلی، ۳ محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی آب موجود باعث افزایش سلامتی، ثروت یا باروری می شن. خدمات کلیسا هم در روزهای خاصی انجام می شه.

۵. پارک آبی هتل آکوا فانتزی (Aqua Fantasy) و آدالند (Adaland)

این دو پارک آبی از محبوب ترین پارکای آبی ترکیه به حساب می رن و بازدیدکنندگان و به ویژه خونوادها عاشق سرسرها، استخرهای موج، اسپلش پد، سرسرهای تونلی، فوارها و تفریحات آبی جورواجور اونا هستن.

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

اگه با حیوانات اسیر مشکلی ندارین، در پارک دلفینای آدالند، نمایشا و موقعیتایی واسه عکس گرفتن و شنا کردن با دلفینا جفت و جور شده. پارک آبی آکوا فانتزی، با استخر موج بزرگ، رودخانه ی وحشی، سواری تقریبا آروم سرسرهای تیوبیِ Black Thunder و رستوران همراه با موسیقی، جای تفریحی بسیار مناسبیه که خاطرات بسیار خوبی از روزی سرگرم کننده با بازیای آبی در اون دارین.

۶. سواحل کوش آداسی

در فهرست تفریحات کوش آداسی حتما باید سواحل اونو هم بذارین، چون در این منطقه چند ساحل بسیار قشنگ هست.

با طی راه کوتاهی با اتوبوس از مرکز شهر به ساحل بانوان (Ladies Beach) می رسین. این ساحل که در ۲ کیلومتری جنوب شهر کوش آداسی قرار داره، مشهورترین ساحل این منطقه واسه گردشگرانه و محبوب ترین نوار ساحلی این منطقه به حساب میاد که مستقیما شهر کوش آداسی رو محاصره می کنه.

در تابستون این ساحل پر از خونوادهای محلی و گردشگران خارجیه. اینجا ورزشای آبی زیادی واسه افراد پرتحرک و فعال هست و اگه احساس گرسنگی می کنین می تونین به کافها و رستورانای زیاد موجود برید یا در کنار ساحل صندلیای آفتاب گیر و سایبانایی رو اجاره کنین.

در روزهای وسط هفته این ساحل کمی خلوت تره، ولی انتظار نداشته باشین که در طول تابستون، با ساحلی خلوت روبرو شید. گرچه شاید بتونین در زمانایی به غیر از فصل اوج مسافرت، بخشی خالی ای از ساحل رو فقط به خودتون اختصاص بدین.

درمورد نام این ساحل دو افسانه ی محلی هست: در اولین افسانه گفته می شه که زنان در این ساحل منتظر همسران خود می ماندند تا پس از ماهیگیری به خونه بیان. طبق دومین افسانه در گذشته همیشه زنان زمینای این ساحل رو به ارث می بردن، چون زمینای بی ارزشی بودن. مردها زمینای دورتر از خط ساحلی رو دریافت می کردن و می تونستن در اون کشاورزی کنن. ولی هیچکی پیشرفت و ورود ترکیه به بازار گردشگری بین المللی رو پیش بینی نمی کرد؛ پیشرفتی که باعث شد سواحل به جایای محبوبی تبدیل شن و زنان فوق العاده پولدار شن.

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

در راه منتهی به منطقه مجاور یعنی شهر سلجوک، می تونین با اتوبوس به ساحل کوستر (Kustur Beach) و ساحل توسان (Tusan Beach) برید. یا درجهت مخالف، به ساحل لانگ (Long Beach) برید که محل بسیار محبوبیه و در سایت گردشگری تریپ ادوایزر (Trip Advisor) رتبه های بالایی رو به دست آورده.

ترکا در تعطیلات آخر هفته و در طول تعطیلات مدارس عاشق پلاژ سوگی (Sevgi Plaj) در منطقه داووت لار (Davutlar) هستن. توده های شن و ماسه، آب قشنگ، مناظر و چشم اندازه های فوق العاده و مناطق مخصوص پیک خوب، این محل رو به جایی ایده آل واسه سپری کردن روز در کنار خونواده مبدل کرده.

۷. جزیره کبوتر (Pigeon Island)

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

درست در بیرون بندر کوش آداسی جاده ای ۳۵۰ متری هست که به جزیره بسیار زیبای کبوتر منتهی می شه.

این جزیره به شکل تکه زمین برجسته و مشخصیه که از خشکی بیرون زده. جزیره کبوتر چشم انداز شگفت انگیزی داره و واسه استراحت و آرامش جای ایده آلیه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کودک آزاری و آسیب شناسی اون

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

در این جزیره که در امپراتوری عثمانی نقطه دفاعی استراتژیکی بوده، بقایای کمی از قلعه ی قدیمی بیزانسیِ (مربوط به امپراتوری روم شرقی) واسه قرن سیزدهم (که بعدا به مخفیگاه دزدان دریایی تبدیل شد) باقی مونده، ولی باغای اون هنوزم خوب حفظ شدن و واسه قدم زدنای عاشقانه و عاشقونه مکانی ایده آل هستن.

دیواره های استحکامات جزیره که تقریبا دور اونو محاصره کرده، بعدا و اول قرن نوزدهم میلادی اضافه شده.

جزیره کبوتر محل مناسبی واسه پیاده روی در کنار ساحله و کافه ی زیبایی هم در اون قرار داره. اینجا مکانیه که واسه گردش اول شب و تماشای غروب آفتاب بسیار مناسبه.

۸. منطقه بندرگاه و مراکز خرید

بیشتر جاذبه های گردشگری کوش آداسی رو میشه در منطقه بندرگاه پیدا. در نزدیکی منطقه بندر مرکزی کوش آداسی کاروان سرایی قدیمی قرار داره که اوکوز محمدپاشا اونو در سال ۱۶۱۸ میلادی ساختهه. نمای ساختمان اون در ده ۱۹۶۰ بازسازی شده و با وجود نوسازیای زیاد انجام شده، بیشتر محیط اصلی اون حفظ شده.

این کاروان سرا از سال ۱۹۶۷ به عنوان هتل کلاب کاروان سرا (Club Caravanserail Hotel) استفاده شده. البته اینجا که حالا به محل تفریح شبونه و هتلی بسیار گرون تبدیل شده، در گذشته و در زمان امپراتوری عثمانی محل اقامت شبونه فروشندگان مسافر بوده.

هنوزم میشه در طرف جنوب غربی بندرگاه نمونه های خوبی از خونه های نیمه چوبی قرن نوزدهم با سبک سنتی عادی این منطقه رو مشاهده کرد. دروازه جنوبی دیواره های قدیمی شهر هم هنوز باقی مونده. منطقه بازار که پر از سوغاتیای ترکیه، مستقیما از مقابل لنگرگاه بندر شروع می شه.

در منطقه بندر و مرکز خرید اسکالا نووا (Scala Nuova)، مغازه های مجللی مثل استارباکس، دیزل و سواچ خودنمایی می کنن. از اینجا میشه چشم اندازی تماشایی از دریای اژه (Aegean Sea) و لحظه لنگرانداختن کشتیای کروزی رو که از اقیانوس بین تماشا کرد.

پس از یکی دو ساعت چرخیدن و تماشا کردن بندر، از بندر بیرون بیایید و مستقیم به جلو برید تا بازار رو در طرف راست خود ببینین.

راه بزرگی هم کمی به طرف چپ کاروان سرا هست که به مناطق خرید بیشتری در قلب شهر منتهی می شه. در این قسمت کلا قیمتا پایین تره، ولی بازم باید واسه خریدهای بزرگی مثل فرش، چرم یا طلا چانه بزنین.

اگه قصد خرید ندارین، وقتی از منطقه بندر بیرون اومدید، به طرف راست برید و جاده ای در اون نزدیک رو دنبال کنین. پس از ۱۰ دقیقه منطقه لنگرگاه نمایان می شه. در این قسمت، هر روز قایقا رهسپار گشتای روزانه آروم و تفریحی در دور خط ساحلی می شن.

۹. پرینه (Priene)

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

محدود درمیان چشم اندازه های کوهستانی، ویرانهای شهری مربوط به عصر هلنیستی (دوره ای از تاریخ یونان قدیم، بین مرگ اسکندر مقدونی در سال ۳۲۳ پیش از میلاد مسیح تا بوجود اومدن امپراطوری روم) به نام پرینه خودنمایی می کنه.

این شهر در ۴۰ کیلومتری جنوب کوش آداسی قرار داره. زمان اوج این بندر باستانی، بین سالای ۳۰۰ تا ۴۵ پیش از میلاد مسیح و در اون چند سال لنگرگاهای پرینه شلوغ و پررونق بود. ولی گل ولای رودخانه ی میندر (Meander) باعث ازبین رفتن رونق این شهر بندری شد و تا قرن دوم پس از میلاد، پرینه به شهر متروکه ای تبدیل شد.

جاذبه ی شاخص این شهر، معبد آتنا با طراحی ایونی (Ionian) کلاسیکه و سالن تئاتر اون با ۶۵۰۰ صندلی به شکل عجیبی خوب حفظ شده. بازدید از شهر پرینه بازدید یک روزه ی فوق العاده ایه؛ به ویژه اگه با بازدید از شهر باستانی میلتوس (Miletus) هم همراه شه.

۱۰. شهر باستانی میلتوس

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

شهر باستانی میلتوس هم مثل پرینه، شهر بندری بزرگی مربوط به عصر هلنیستیه، ولی به خاطر اینکه لنگرگاه اون دچار لای گرفتگی نشده، سکونت در اون تا دوره سلجوقی در قرن چهاردهم میلادی ادامه پیدا کرد. این بهش معنیه که ویرانهای این شهر ترکیبی از دوره های زمانی مختلفه.

در بازدید از این شهر، هیچوقت سالن تئاتر بزرگ اون با ۱۵ هزار صندلی و چشم اندازه های فوق العاده اش از سطوح بالایی رو ازدست ندین. تاریخ این سالن تئاتر به زمان یونان قدیم بازمی شه، ولی به طورکامل به وسیله رومیا بازسازی شده. درست در بالای سالن تئاتر، دیواره های قلعه ی بیزانسی قرار داره و در شرق اونم بقایای معبد آپولو قراردارد.

حمومای فائوستینا (Baths of Faustina) که به شکل عجیبی خوب حفظ شده، در جنوب و دورتر از کاروان سرای سلجوقی (Seljuk Caravanserai) و ویرانهای قدیمی تر شهر یونانی- رومی قرار داره. موزه ی بسیار خوبی هم در این محل هست که به تاریخ هر دو شهر باستانی میلتوس و پرینه اختصاص پیدا کرده. شهر باستانی میلتوس در ۶۲ کیلومتری جنوب کوش آداسی قراردارد.

۱۱. معبد دیدیما (Didyma)

این مرکز مذهبیِ مربوط به عصر هلنیستی، خونه ی اوراکل افسانه ای دیدیما و دومین معبد بزرگ دنیای قدیم بود. معبد آپولو هنوزم ستونای بلند خود رو (که زمانی بالغ بر ۱۲۲ عدد بود) به رخ می کشه و یکی از بهترین نمونه های معابد یونانی حفظ شده در ترکیهه.

اوراکل دیدیما در دنیای باستانی سنتی اهمیت بالایی داشت و ازنظر قدرت و نفوذ، فقط اوراکل دلفی بالاتر از اون قرار می گرفت. ولی در زمان حکومت کنستانتین بزرگ و تمایل اون به دین مسیحیت از نفوذ و قدرت این اوراکل کم کرده شد. این معبد در ۷۷ کیلومتری جنوب کوش آداسی قراردارد.

۱۲. روستای کیرازلی (Kirazli)

روستای عجیب و جالب کیرازلی که با باغا و تاکستانای انگور محدود شده، حسی از بی زمانی رو به شما می ده.

این داهات جای فوق العاده ای واسه گردش و وقت گذرونیه و در اون می تونین در راهی پرپیچ وخم در بین کوچه پس کوچهایی با خونه های سفیدکاری شده ی قدیمی قدم بزنین و در ضربانای آرامش بخش زندگی روستایی ترکی غرق شید.

اینجا چند رستوران و کافه ی دوست داشتنی هم هست که میشه در اونا واسه چند ساعتی با آرامش و آسودگی وقت گذراند.

اگه گردشگری عاشق غذا هستین، شنبها به این داهات برید تا در بازار کشاورزان از اجناس ارگانیک محلی عرضه شده استفاده کنین. روستای کیرازلی در ۱۰ کیلومتری شرق کوش آداسی قرار داره.

۱۳. شبه جزیره دیلک (Dilek)

کوش آداسی و ۱۳ جاذبه ای که در قلب خود جای داده آموزشی

شبه جزیره دیلک که پر از مناظر زیبای کوهستانی و چشم اندازه های خطوط ساحلی پیچ وتاب داره، منطقه پارک ملی حساب می شه و مقصدی عالی و آسون در کوش آداسی به حساب میاد که در ۲۶ کیلومتری جنوب اون قرار داره.

بازدید از این شبه جزیره اولین و مهم ترین کاریه که گردشگران عاشق طبیعتی که می خوان از شهر فاصله بگیرن، حتما باید در فهرست و برنامه سفر خود درنظر بگیرن.

در این جزیره سواحل زیادی واسه شناکردن و آفتاب گرفتن هست و سواحل آیدین لیک (Aydınlık) و کاراسو کویو (Karasu Köyü) نمونه هایی از این سواحل هستن.

چار ساحل، یک خط ساحلی تماشایی، مناظر فوق العاده دریای اژه و شکلای جور واجور جورواجور گیاهان و جانوران موجب شده که پارک ملی دیلک به یکی از مناطق حفاظت شده ی ترکیه مبدل شه. در بازدید از اینجا می تونین از گرازهای وحشی ساکن این پارک دیدن کنین و در مسیرهای زیاد پرپیچ وخمی که ازمیان مناطق جنگلی عبور می کنن، قدم بزنین.

غار زئوس در گوزل کاملی (Guzelcamli) از جاذبه های توریستی محبوب این منطقه. این غار نزدیک ورودی پارک ملی دیلک قرار داره. طبق افسانها این غار جاییه که در اون زئوس از برادرش پوزئیدون (Poseidon) مخفی شد.

آب این غار حتی در تابستون هم سرد و یخ زده و محل محبوبی واسه شنا کردن به حساب میاد. واسه بازدید از پارک ملی دیلک و غار زئوس به اتومبیل احتیاج دارین و می تونین از جیپ سافاریای زیادی استفاده کنین که نمایندگیای محلی اجاره داده میدن.

حرف آخر

تموم پیشنهادهای بالا درمورد کارایی که میشه در کوش آداسی انجام داد، مربوط به بازدید از جایای مختلفه. ولی درکنار این موارد، فعالیتای سنتی ترکی مثل اصلاح ترکی، تماشای باغای چای، حموم ترکی و البته غذاهای ترکی رو فراموش نکنین. غذاهای ترکی فوق العاده هستن و رستورانای کوش آداسی غذاهای ترکی مختلفی رو سرو می کنن و شما رو با یکی از بهترین دست پختای جهان آشنا می کنن.دسته‌ها: آموزشی