اگه اهل رستوران و غذاهای بیرون از منزل باشین، به احتمال زیاد مرغ سوخاری کنتاکی رو امتحان کردین. اما این غذای خوشمزه و پرطرفدار، داستان بسیار جالبی داره. در سال ۱۹۳۰، هارلند ساندرز دستورالعمل این غذا رو ایجاد و رستورانی با همین نام تأسیس کرد. الان رستورانای زنجیره ای کی اف سی در سراسر جهان در حدود هزاران شعبه دارن و غذای اصلی اونا مرغ سوخاری کنتاکیه. اگه می خواید با داستان زندگی و راز موفقیت کلنل ساندرز آشنا شید، این مطلب رو بخونین.

 

ساندرز: از آشپزی در ۷ سالگی تا کار در پمپ بنزین

هارلند ساندرز در سال ۱۸۹۰ به دنیا اومد. اون فقط ۶ سال داشت که پدرش رو از دست داد و به دلیل اینکه مادرش تموم روز کار می کرد، مجبور شد خودش از برادر و خواهر کوچیک ترش مراقبت کنه. یکی از وظایف ساندرز، غذا دادن به خواهر و برادرش بود و واسه همین، در ۷ سالگی یاد گرفت تقریبا خوب یک آشپز، غذا درست کنه.

کی اف سی و داستان پر فراز و نشیب کلنل ساندرز در راه موفقیت آموزشی

هنگامی که ساندرز ۱۲ساله بود، مادرش ازدواج کرد و از اونجا که این ناپدری جدید علاقه ای به پسرها نداشت، ساندرز رو دور از خونه به کار در یک مزرعه گماشت و برادرش رو به خونه ی عمه شون فرستاد تا با اونا زندگی کنه. ساندرز به زودی فهمید که واسه بهتر زندگی کردن باید تموم روز رو کار کنه، پس به مجبور مدرسه رو آزاد کرد. اینطوری، نیمه ی اول زندگی ساندرز به انجام کارای عجیب و غریب مثل کار در پمپ بنزین، فروشندگی و پر کردن مخزن سوخت قطارها گذشت و یه مدت هم کارمند اداره بیمه بود.

کی اف سی و داستان پر فراز و نشیب کلنل ساندرز در راه موفقیت آموزشی

اولین قدمای موفقیت

در سال ۱۹۳۰، ساندرز موفق شد در یکی از غرفهای مغازه هم جوار با پمپ بنزینی که در اون کار می کرد، یک غذاخوری کوچیک راه اندازی کنه. اون در اونجا واسه مسافران غذا سرو می کرد و از اونجا که کیفیت غذاهایش عالی بودن، به زودی به محبوبیت رسید. پس از یه مدت، ساندرز جایگاه پمپ بنزین رو هم خریداری کرد و در اونجا یک رستوران کامل و بزرگ ساخت.

دستورالعمل جادویی مرغ سوخاری

کی اف سی و داستان پر فراز و نشیب کلنل ساندرز در راه موفقیت آموزشی

در سال ۱۹۳۹، ساندرز فهمید سوخاری کردن مرغ به همراه ۱۱ گیاه و ادویه ای که در طبخ اون به کار می بره، در دستگاه های بخارپز اون زمان (که با نوع امروزی فرق داره) دقیقا همون غذاییه که اون همیشه به دنبال اون بوده. این اولین پیشرفت واقعی ساندرز از زمان افتتاح رستورانش بود.

در عرض ده سال، رستوران ساندرز و مرغ سوخاری ابداعی اون، از محبوبیت بی اندازه ای بهره مند شد. طوری که در سال ۱۹۵۰، فرماندار ایالت کنتاکی بهش مقام کلنل رو اعطا کرد. نمادی که الان بر سر در رستورانای کی اف سی دیده می شه، کلنل ساندرز رو نشون می ده که کت و شلوار سفید و کراوات مخصوص کلنلای ایالت کنتاکی رو به تن داره. از اون پس، اون همیشه با همین لباسا در انظار عمومی ظاهر می شد.

شکست غیرمنتظره واسه ساندرز

در سال ۱۹۵۲، ساندرز قراردادی رو با دوست رستوران دارش پیت هرمن امضا کرد که به موجب اون ساندرز دستورالعمل مرغ سوخاری رو به هرمن می داد و در مقابل هرمن باید از هر مرغ سوخاری، ۴ سنت به ساندرز می پرداخت. پس از اون، ساندرز مثل همین قرارداد رو با چند رستوران محلی دیگر هم بست. همه چیز عالی پیش می رفت تا اینکه یک اتفاق غیرمنتظره باعث شد ساندرز با شکست روبرو شه. در سال ۱۹۵۶، عبور یک بزرگراه بین ایالتی از محل املاک ساندرز اونو مجبور کرد رستوران خود رو بفروشه. این اتفاق واسه ساندرز ضرر و زیان زیادی رو به همراه آورد. در این زمان اون فقط یک مستمری بازنشستگی داشت که مبلغ اون ۱۰۵ دلار بیشتر نبود. پس ساندرز دریافت که خبری از استراحت زمان بازنشستگی نیس و باید واسه امرارمعاش سعی کنه.

اما ساندرز هنوز یک برگ برنده داشت و اون دستورالعمل مرغ سوخاری بود! پس با همسرش، با یک اتومبیل در جاده به راه افتادند. یک زودپز، آرد و مخلوطی از ادویه جات و گیاهان مخصوص مرغ سوخاری تنها دارایی اونا بود. ساندرز در راه به هر رستورانی که برخورد می کرد پیشنهاد می کرد طعم و مزه ی مرغ سوخاری اونو بچشند. اگه صاحب رستوران از اون خوشش اومد، با هم قرارداد ببندند.

ساندرز مجبور می شه کی اف سی رو واگذار کنه

کی اف سی و داستان پر فراز و نشیب کلنل ساندرز در راه موفقیت آموزشی

تا سال ۱۹۶۳، ساندرز تموم خواستها واسه حق امتیاز شعبه رو بدون احتیاج به اقدامات رسمی انجام می داد و بیشتر از ۶۰۰ رستوران در سراسر آمریکا و کانادا داشت که مرغ سوخاری کنتاکی می فروختن. در اکتبر همون سال، ساندرز با جون براون آشنا شد که خیلی به کی اف سی علاقه داشت. اما از اونجا که جون براون پول کافی واسه خرید کی اف سی رو نداشت، از راه یک سرمایه گذار به نام جک سی. میسی که قصد داشت حق امتیاز نمایندگی این شرکت رو بخره اقدام کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کودک آزاری؛ از نشونه ها و دلایل تا درمان

کی اف سی و داستان پر فراز و نشیب کلنل ساندرز در راه موفقیت آموزشی

ساندرز اول به این کار راضی نبود، اما پس از چند هفته آخرسر در ژانویه ی ۱۹۶۵ راضی شد در ازای ۲ میلیون دلار (برابر ۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵) این معامله رو قبول کنه. در مارس ۱۹۶۶ قرارداد بسته شد و ساندرز کی اف سی رو به براون و میسی فروخت. طبق قرارداد، به ساندرز به عنوان عضو هیئت مدیره، نا تموم ۴۵۰۰۰ دلار (بعدا به ۷۵۰۰۰ دلار زیاد شد) حقوق ماهیانه پرداخت می شد و جدا از اینکه اون امتیاز انحصاری کی اف سی در کانادا رو هم بهش دادن. ساندرز به عنوان نماینده ی رسمی برند کی اف سی انتخاب شد.

سعی واسه رشد بیشترین حد شرکت

ساندرز در شرایط پیش اومده خوشحال نبود، اما تصمیم گرفته بود حالا که ۷۵ سال داره تموم تلاشش رو بکنه تا شرکت بیشتر از ظرفیتی که داره رشد کنه.

ساندرز هیچوقت به پولدار شدن فکر نمی کرد؛ فقط دلش میخواس دستورالعمل مرغ سوخاری در همه جا شناخته شده و معروف باشه. واسه همین اون همیشه از شرکت کی اف سی به دلیل اینکه واسه سود بیشتر شرکت، کیفیت غذا رو پایین آورده گلایه داشت. مدیرعامل کی اف سی می گه: «کلنل ساندرز به استعداد هنری بیشتر از پول و منفعت اهمیت می داد. اون به فکر بود کسی که پول کمی در میاره ولی غذای باکیفیت تری به مردم ارائه می ده باارزش تر از کسیه که از غذاهای بی کیفیت سود سرشاری به دست میاره.»

ساندرز سالای پایانی عمر خود رو به مصاحبه و تبلیغ واسه کی اف سی گذراند و به گسترش این برند در رسانه ها پرداخت. اون کیلومترها راه می پیمود تا بتونه به رستورانای کی اف سی سرکشی و بر اونا نظارت کنه. براون که در سال ۱۹۷۱ سهام خود رو به ازای ۲۸۴ میلیون دلار فروخت، در سال ۱۹۷۹ به طرف فرمانداری ایالت کنتاکی منصوب شد. یک سال بعد، ساندرز از دنیا رفت و براون از اون به عنوان «روح» و یک افسانه ی واقعی یاد کرد.

ساندرز شاید انگیزه زیادی واسه پولدار شدن نداشت، اما حالا غذای ابداعی اون در ۱۱۵ کشور جهان شناخته شده که یکی از بزرگ ترین آرزوهای اون بود.

درسایی از داستان زندگی کلنل ساندرز

۱. انعطاف پذیر باشین

شکست در راه موفقیت پرهیز ناپذیره، اما چیزی که از همه مهم تره نوع جواب شما به شکسته. اگه واکنش درستی نشون بدین، شکست نمیتونه شما رو متوقف کنه. این همون چیزیه که واسه ساندرز اتفاق افتاد. اون یک رستوران موفق داشت و همه چیز عالی بود. تا اینکه اون اتفاق غیرمنتظره رخ داد و ساندرز مجبور شد رستورانش رو بفروشه. از همه بدتر اینکه ساندرز در اون زمان ۶۶ سال داشت! خیلی از مردم، در این شرایط امیدشون رو از دست میدن. اما ساندرز به جای سرزنش کردن خودش یا بقیه، فکر کرد چیجوری می تونه بر این مشکلات غلبه کنه.

۲. روی داشته هاتون تمرکز کنین

معمولا در شرایط سخت، بیشتر مردم روی نداشتها و کمبودهایشان تمرکز می کنن. اونا فراموش می کنن چه چیزایی رو در اختیار دارن. هنگامی که ساندرز شکست خورد، چیزی جز دستورالعمل مرغ سوخاری اش نداشت و تصمیم گرفت به درستی از اون استفاده کنه. افراد موفق همین کار رو انجام میدن، از چیزی که دارن به بهترین شکل استفاده می کنن تا شرایط تغییر کنه.

۳. عذر و بهونه نیارین

سرهنگ ساندرز واسه فروش مرغ سوخاری اش کوچه به کوچه و شهربه شهر می رفت و بیشتر در اتومبیلش می خوابید. فراموش نکنین اون همه این کارا رو زمانی که ۶۶ ساله بود انجام داد. در اینجور شرایطی اونم می تونست بگه: «من واسه این کار پیر شده ام»، «نمی تونم در اتومبیل بخوابم» و جملاتی مثل این به کار ببره. اما اون این کار رو نکرد و به جای اون کار درست رو انجام داد.

آدمای موفق هم این جور ان: همون کاری رو که باید، انجام میدن و دنبال عذر و بهونه نمی گردند.

۴. ایستادگی داشته باشین

کاری که ساندرز انجام داد اصلا آسون نبود. اما در آخر اون تونست چند رستوران پیدا کنه و دستورالعمل مرغ سوخاری رو به اونا بفروشه. اونم شاید بارها با شکست روبرو شده بود، اما متوقف نشد و به راه خود ادامه داد. واسه همین هنوزم چهره ی ساندرز به عنوان نماد کی اف سی بر سردر رستورانای این شرکت می درخشه!

پس اگه در شرایط سخت قرار گرفتید نگران نباشید، چون همیشه راهی پیدا می شه. فقط باید تحمل کنین و دست از سعی ورندارید. اگه شکست خوردید، ترس به دل راه ندین و محکم تر قدم وردارین. 


دسته‌ها: آموزشی